هر آنچه که باید درباره پینه کف پا بدانید

هر آنچه که باید درباره پینه کف پا بدانید

[ad_1]

پینه کف پا ناحیه سفت و ضخیم شده ای از پوست است که بر روی یک یا هر دو پا توسعه پیدا می کند. پینه کف پا همانند هر پینه دیگری به خاطر فشار یا اصطکاک برای محافظت از پوست زیرین آن به وجود می آید.  پینه در نواحی که اصطکاک زیاد باشد ایجاد می شود. پینه کف پا در کف پا تشکیل می شود و معمولا به خاطر پوشیدن کفش هایی است که بسیار تنگ هستند یا برای پا مناسب نیستند.  در این مقاله قصد داریم نگاهی به پینه کف پا بیندازیم و ببینیم این موضوع دقیقا به چه معناست، چه چیزی باعث بروز آن می شود و چگونه می توان آن را از بین برد.

پینه کف پا چیست؟

همانطور که می دانید پینه به بخش سفتی از لایه بیرونی پوست گفته می شود. زمانی که اصطکاک به صورت تکراری بر روی پوست اعمال می شود پینه توسعه می یابد.  این موضوع باعث ضخیم شدن پوست می شود. پینه کف پا معمولا بر روی کف پا ایجاد می شود. این پینه نزدیگ انگشتان ایجاد می شود و این موضوع به خاطر اصطکاکی است که در داخل کفش به وجود می آید. مشکل در راه رفتن یا با پا می تواند  باعث بروز پینه شود.

 نشانه های پینه کف پا:

پینه ها معمولا دردناک نیستند. با اینحال میخچه که شرایط مشابهی است می تواند بسیار دردناک باشد.

پینه بعد از چند وقت ممکن است تغییر رنگ بدهد.  این موضوع زمانی رخ می دهد که مقدار اندکی از خون بین بافت ضخیم شده پوست و خود پوست ایجاد می شود.

همچنین این مطلب را مطالعه کنید: بهترین مراقبت از پوست و مو کدام است؟

 علل بروز چنین شرایطی چیست؟

پینه کف پا معمولا زمانی تشکیل می شود که فرد کفش تنگی بپوشد یا اینکه کفش برای پا مناسب نباشد. زمانی که اصطکاک داخل کفش ادامه پیدا می کند لایه سفتی از پوست بیرونی برای محافظت از پوست تشکیل می شود.  در برخی از موارد، روش راه رفتن فرد می تواند باعث سفت شدن پوست شود و  در نهایت مشکلاتی برای فرد ایجاد نماید.

 درمان و درمان خانگی:

بیشتر پینه ها بعد از اینکه اصطکاک کاهش پیدا می کند خود به خود بهبود می یابند.  برخی از افراد احساس خوبی با این پینه ها ندارند و نمی توانند منتظر بمانند تا خودشان محو شوند. در چنین شرایطی می توان از درمان ها و درمان های خانگی استفاده کرد. برای از بین پینه های کف پا می توان موارد زیر را مدنظر داشت:

  1. ناحیه مدنظر را برای 5 الی 10 دقیقه در آب گرم فرو ببرید تا پوست نرم شود.
  2. سنگ پا را در آب گرم فرو ببرید و به آرامی پینه را با آن ماساژ دهید. اینکار باعث می شود پوست مرده از بین برود.
  3. مراقب باشید که تنها بخش کوچکی از پوست را بردارید. برداشتن پوست زیاد باعث عفونت می شود.
  4. پای خود را به صورت روزانه با لوسیون ها و کرم هایی که حاوی اسید سالیسیلیک، آمونیوم لاکتات و غیره هستند مرطوب کنید . اینکار به تدریج پینه های سفت را نرم می کند.
  5. برای اینکه جلوی بدتر شدن پینه را بگیرید سعی کنید آن را با پد ببندید. پد مخصوصی که برای اینکار هست را به دو قسمت تقسیم کنید و آن را دور و بر پینه بگذارید. بانداژها ، پدها و محصولاتی هستند که حاوی اسید سالیسیلیک هستند و می توانند به شما کمک کنند از شر پینه کف پا خلاص شوید.

افرادی که دارای اختلالاتی هستند که اعصاب یا جریان خون کف پا را تحت تاثیر خود قرار داده است باید به هنگام استفاده از چنین محصولاتی مراقب باشند و با پزشک خود مشورت کنند.  شما می توانید این محصولات را به صورت آنلاین یا از داروخانه ها تهیه کنید.

اگر پینه بزرگی دارید که بسیار دردناک شده است یا مانع از انجام فعالیت های روزمره تان شده است بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک  می تواند پوست سفت را بردارد و از کفش هایی استفاده کند که شرایط شما را بهبود می بخشد.

اگر پینه کف پا پاره شد یا دچار خونریزی گشت آن را تمیز نگه دارید یا درمان شود. اعمال وازلین می تواند برایتان مفید باشد. اینکار مانع از بروز عفونت می شود و فرآیند درمان را تسریع می کند.

 پیشگیری:

بهترین روش برای پیشگیری از پینه کف پا پوشیدن کفش های راحت است. کفش های راحتی که فضای کافی دارند بهترین انتخاب خواهند بود. سعی کنید از جوراب هایی استفاده کنید که اصطکاک و به هم مالیده شدن پا را کاهش می دهند.

 زگیل کف پا در برابر پینه کف پا:

گاهی از اوقات افراد پینه را زگیل اشتباه می گیرند.  زگیل عفونت پوستی است که به خاطر یک نوع ویروس ایجاد می شود. زمانی که زگیل بر روی پا توسعه پیدا می کند به آن زگیل کف پا می گویند. افرادی که پای برهنه حرکت می کنند ممکن است بیشتر مستعد چنین عفونت هایی باشند.  در چنین شرایطی اگر فرد درمان مناسب را دریافت نکند زگیلش بزرگ تر و بدتر می شود. این زگیل می تواند به سایر بخش های پا هم برود.  زگیل کف پا سفت و مسطح است. این نوع زگیل معمولا مرز تعریف شده ای دارد. زگیل ها اغلب پوست های رنگی با نقطه های تیره هستند.

با اینکه قبلا پزشکان معتقد بودند این نقطه ها به خاطر رگ های خونی  مشکل دار است اما تحقیقات نشان می دهد چنین مواردی به خاطر تجمع خون در لایه بالایی پوست رخ می دهد. تفاوت دیگری که بین زگیل و پینه وجود دارد این است که زگیل دردناک است اما پینه معمولا دردی ایجاد نمی کند. برای درمان زگیل می توان از داروهای بدون نسخه هم استفاده کرد.  اگر نشانه ها بدتر شد یا با گذشت زمان بهبود نیافت باید با پزشک مشورت کنید.

پینه کف پا ممکن است بعد از حذف شدن دوباره برگردد اما معمولا دلیلی برای نگرانی نخواهد داشت. اگر احساس کردید  پینه باعث ناراحتی تان شده است می توانید با یک پزشک متخصص  مشورت کنید. پزشک به کمک درمان های موجود شرایط تان را بهبود می بخشد. درمان های خانگی هم گاهی از اوقات به کمکتان می آید.

منبع: medicalnewstoday

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید