تبخال تناسلی در دوران بارداری و زایمان

تبخال تناسلی در دوران بارداری و زایمان

[ad_1]

مشکلات تبخال تناسلی در دوران بارداری برای زنان

اگر زنی باردار هنگام نزدیک به زایمان خود به ویروس تبخال تناسلی دچار شود، می توان گفت ۳۰ الی ۵۰ درصد، ویروس تبخال تناسلی در دوران بارداری را به نوزاد منتقل می کند، حتی اگر هیچ علائمی از ویروس تبخال تناسلی نداشته باشد. اگر یک نوزاد به ویروس تبخال مبتلا شود عواقب وخیمی در انتظار او خواهد بود.

عامل این بیماری، ویروسی به نام (Herpes Simplex Virus) (HSV) است که دارای نوع ۱ و نوع ۲ می باشد. ویروس نوع اول سبب تبخال دهانی و ویروس نوع دو سبب تبخال تناسلی می گردد. اما هر دوی آنها می توانند هر دو بیماری فوق را ایجاد کنند. به یقین می توان گفت که حدود ۸۰ درصد افراد دارای تبخال دهانی و ۲۰ درصد دارای تبخال تناسلی هستند.

تبخال تناسلی در دوران بارداری ، تبخال تناسلی در زنان باردار ۳ - نوبیدنت

اگر یک فرد با فردی که به ویروس تبخال تناسلی آلوده است، تماس جنسی داشته باشد، به ویروس تبخال تناسلی دچار می شود. بسیاری از افرادیکه آلوده به ویروس تبخال تناسلی هستند، از آن بی خبر هستند چون این علائم را ندارند یا نمیبینند.

درصد بسیار کمی از خانمهای مبتلا به تبخال تناسلی فرزندان سالمی بدنیا می آورند، اما بیشتر آنها ویروس تبخال را به نوزاد منتقل می کنند و سبب عوارض شدید و حتی در موارد خیلی کم ممکن است موجب کشته شدن نوزاد شوند.

بنابراین زنان باردار باید به تبخال تناسلی در دوران بارداری آشنا باشند، و اگر علائم تبخال تناسلی را در خود مشاهده کردند و یا شک داشتند که به تبخال تناسلی مبتلا شده اند، باید سریعا به پزشک خود مراجعه نمایند. حتی اگر زنی در گذشته دارای ویروس تبخال تناسلی بوده، باید آنرا با پزشک خود در میان بگذارد به این خاطر که اقداماتی جهت جلوگیری از ابتلا نوزاد به ویروس تبخال تناسلی انجام شود.

هنگامی که شخصی برای اولین بار به ویروس تبخال مبتلا شود، آن در غلاف فیبرهای عصبی باقی می ماند. آنجا مکانی است که سیستم ایمنی بدن بدان دسترسی ندارد. بعد از آن در شرایط مساعد ویروس فعال شده و سبب بیماری تبخال تناسلی و یا زونا می شود. ممکن است یک خانم در سال چند بار به بیماری تبخال تناسلی مبتلا شود. از هر چهار نفر زن حامله یک نفر دارای ویروس تبخال تناسلی در دنیا است، که اکثر آنها از آن بی خبر هستند.

انتقال ویروس تبخال تناسلی به جنین

انتقال ویروس تبخال تناسلی به جنین - نوبیدنت

• اگر مادری در هنگام زایمان دارای ویروس تبخال تناسلی در کانال زایمانی باشد، آنرا به کودک منتقل خواهد کرد. این شایعترین راه ابتلا کودک به ویروس تبخال تناسلی است.

• اگر کودک توسط فردیکه دارای تبخال سرماخوردگی است، بوسیده شود ویروس می تواند به کودک منتقل گردد.

• بندرت از راه تماس جلدی نیز این ویروس به کودک منتقل می شود. مثلا فردی دارای تبخال لب بعلت سرماخوردگی است و به آن دست می زند و سپس دست آلوده خود را به کودک می زند. از این طریق ویروس می تواند به کودک منتقل گردد.

مطلب پیشنهادی: راه های انتقال تبخال تناسلی در مردان و زنان

تاثیر تبخال تناسلی در دوران بارداری

• اگر خانم حامله ای در زمان نزدیک به زایمان برای اولین بار آلوده به ویروس تبخال تناسلی شود، در ۵۰-۳۰ درصد موارد آنرا به نوزاد منتقل خواهد کرد، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشد. ریسک در اینگونه خانمها بسیار بالا است، چون در بدن آنها هنوز به میزان کافی آنتی بادی بر علیه ویروس تبخال تناسلی ایجاد نشده است تا نوزاد را از ابتلا به ویروس تبخال تناسلی مصون دارد. دو درصد خانمهای حامله برای اولین بار در زمان حاملگی مبتلا به تبخال تناسلی می شوند.

• اگر خانم حامله ای قبلا مبتلا به تبخال تناسلی بوده است و اکنون بیماری در او عود کرده است و یا اینکه فاقد علامت است، در ۳ درصد موارد ویروس را به فرزند خود منتقل خواهد کرد. گاها در حین حاملگی خانم حامله مبتلا به تبخال تناسلی شدید می شود و فکر می کند که برای اولین بار است که مبتلا به این بیماری شده است، در صورتیکه وی قبلا مبتلا شده و چون علامت نداشته است، متوجه نشده است. برای افتراق اینکه عفونت اولین بار است و یا اینکه عود آلودگیهای قبلی است، انجام آزمایش خون خیلی کمک کننده است.

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی در دوارن بارداری

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی در دوارن بارداری - نوبیدنت

خانم‌هایی که دچار تبخال تناسلی نیستند، باید در سه ماهۀ سوم بارداری در مورد رابطۀ جنسی خیلی احتیاط کنند. بهتر است تنها درصورتی‌که مطمئن هستند همسر آنها به ویروس تبخال مبتلا نیست، نزدیکی داشته باشند. ‌‌‌‌‌برخی پزشکان معتقدند که بهتر است خانم‌ها هنگام بارداری به منظور بررسی ابتلا به ویروس تبخال تناسلی مورد آزمایش قرار گیرند، به خصوص در شرایطی که همسر آنها به این ویروس آلوده باشد. اگر فکر می‌کنید شما یا همسرتان باید مورد آزمایش قرار بگیرید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

درمان تبخال تناسلی در دوران بارداری و زایمان

خانم‌هایی که برای درمان تبخال از داروهای ضد ویروس یا سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کنند، باید در مورد استفاده از این داروها در دورۀ بارداری با پزشک خود مشورت کنند و تصمیمی را انتخاب کنند که از نظر پزشک برای آنها بهتر است. ابتلای نوزاد متولد شده به ویروس تبخال ‌می تواند خیلی خطرناک باشد. به همین دلیل به فردی که دچار تبخالی دهانی است، اجازه ندهید کودک شما را ببوسد. اگر شما هم تبخال دهانی دارید، نوزادان دیگر را نبوسید و حتماً قبل از دست زدن به کودک دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید.

مطلب پیشنهادی: درمان تبخال تناسلی مردان و زنان

راههای انتقال ویروس تبخال تناسلی به نوزاد

• موقع زایمان در مادری که دارای کانال زایمان آلوده است.

• وارد شدن ویروس به بدن نوزاد قبل از زایمان، اگر خانمی برای اولین بار در ۳ ماه اول به تبخال تناسلی در دوران بارداری مبتلا شود ویروس می تواند از جفت عبور کرده و وارد بدن جنین شود.

• بوسیدن نوزاد توسط فردیکه دارای تبخال دهانی است

• زدن دستان آلوده به ویروس به کودک

علائم و عوارض آلودگی به ویروس تبخال تناسلی کودکان

تبخال تناسلی در دوران بارداری ، تبخال تناسلی در زنان باردار - نوبیدنت

عفونت پوست، زخم دهان و عفونت چشم: آلوده شدن این نواحی معمولا بدون عارضه سپری می شود ولی گاها آسیب شدید به آعصاب چشم وارد می آید.

انتقال ویروس به مغز و عفونت مغز: اینگونه نوزادان تحریک پذیر شده، خوب شیر نمی خورند و دچار تشنج می گردند. متاسفانه ۴ درصد نوزادان مبتلا به عفونت ویروسی مغز می میرند.

گرفتاری سایر اعضاء بدن: در این موارد میزان مرگ و میر ۳۰ درصد است. بسیاری از نوزادانیکه از ابتلا به عفونت مغز و سایر اعضاء جان سالم بدر می برند، بعدها دچار عوارض شدید مثل عقب ماندگی ذهنی، تشنج، کوری، کری و فلج مغزی می شوند.

درمان نوزاد مبتلا به ویروس تبخال تناسلی

• این نوزادان را باید با داروی آسیکلوویر درمان کرد. آن در درمان عفونت پوست، زخم دهان و عفونت چشم خیلی موثر است. هرچه زودتر باید درمان را شروع کرد تا ویروس در بدن منتشر نشود. وقتی عفونت به مغز یا سایر اعضاء منتشر شد، دیگر این دارو زیاد مؤثر نخواهد بود.

مطلب پیشنهادی: چگونه با ویروس تبخال تناسلی زندگی کنیم؟

جلو گیری از انتقال ویروس تبخال به نوزاد

• اگر خانمی دارای سابقه ابتلا به تبخال تناسلی باشد، موقع زایمان باید بدقت توسط پزشک معاینه شود. اگر هنگام زایمان مادر دارای عفونت فعال باشد (چه اولین بار باشد و چه عود باشد) می توان از ابتلا کودک با سزارین جلوگیری کرد.

• بسیاری از پزشکان معتقد هستند اگر خانمی برای اولین بار در دوران حاملگی مبتلا به تبخال تناسلی شده باشد و یا اینکه تبخال تناسلی فعال در دوران حاملگی عود کند، در ماه آخر حاملگی به آنها داروی آسیکلویر تجویز شود.

اکثر مادرانیکه نوزادان آنها مبتلا به ویروس تبخال تناسلی می شوند، هیچگونه علامتی در دروان حاملگی و زایمان ندارند. اینگونه مادران دارای عفونت مخفی می باشند و راهی هم وجود ندارد که کودکان این مادران را در هنگام زایمان از ابتلا نجات داد.

این پست را به اشتراک بگذارید

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید