درمان های خانگی برای شپش

درمان های خانگی برای شپش

[ad_1]

خیلی از افراد ادعا می کنند که برای شپش سر درمان های خانگی زیادی را امتحان کرده اند و از آن نتیجه گرفته اند اما شواهد علمی اندکی نشان می دهد که این درمان ها موثر و امن هستند. تحقیقات انجام شده بر روی این درمان های خانگی نتایج گسترده ای در پی داشته است. دانشمندان به طور مکرر دریافته اند که درمان های خانگی برای شپش کار نمی کند و ممکن است با استانداردهای امنیتی هم سازگار نباشد.  به همین خاطر افرادی که قصد دارند از این درمان های خانگی استفاده کنند باید با پزشک خود مشورت نمایند، شواهد موجود را مرور کنند و مزایا و معایب چنین روش هایی را سبک و سنگین نمایند.  با اینکه پزشکان همیشه درباره موثر بودن درمان های خانگی برای شپش بحث می کنند اما بر این باورند که افراد می توانند از درمان های غیر پزشکی برای کاهش شیوع و گستردگی شپش و پیشگیری از بازگشت آن استفاده کنند.

 درمان های خانگی برای شپش:

شپش می تواند قسمت های مختلفی از بدن همچون موی سر را درگیر کند.برخی از افراد بر این باورند که درمان های خانگی می توانند شپش را از بین ببرند. در ادامه سعی می کنیم برخی از این درمان ها را با هم مرور  کنیم.

 روغن بادیان رومی:

 

روغن بادیان رومی می تواند شپش را بپوشاند و اثرش را کاهش دهد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد این روغن یکی از موثرترین درمان های خانگی برای از بین بردن شپش و تاثیرات آن است. اگرچه سایر درمان های خانگی هم موثر هستند اما روغن بادیان رومی یکی از دو موادی است که می تواند شپش را از بین ببرد.

روغن زیتون:

روغن زیتون هم مزایای مشابهی با روغن بادیان رومی دارد و می تواند جلوی بازگشت شپش را بگیرد. همانند روغن بادیان رومی این روغن هم یکی از درمان های خانگی موثر برای از بین بردن شپش است. افرادی که به دنبال درمان خانگی موثری هستند باید روغن زیتون و بادیان رومی را با هم استفاده کنند. روغن زیتون برای مو و پوست سر هم مزایای دیگری دارد.

 روغن نارگیل:

روغن نارگیل یکی از درمان های رایجی است که برای افرادی با پوست و موی خشک به کار می رود. روغن نارگیل یک درمان خانگی محبوب برای پوست و موی خشک است. محققان در سال 2010 اثرات درمان های خانگی متعددی را بر روی شپش بررسی کردند. در میان موارد تست شده آن ها دریافتند که روغن نارگیل خالص موثرترین روش درمانی است.

 روغن درخت چای:

روغن درخت چای یکی از محبوب ترین درمان های خانگی برای بیشتر شرایط پوستی است چون خاصیت ضد میکروبی دارد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2010 نشان می دهد این روغن به همراه روغن اسطوخودوس می تواند شپش را از بین ببرد.  بعد از سه دوره درمانی ، 41 نفر از شرکت کنندگان دیگر شپش سر نداشتند.

با اینحال تحقیقات دیگری هم موثر بودن روغن درخت چای برای شپش سر را بررسی کرده اند و دریافته اند این روغن به اندازه سایر درمان های خانگی موثر نیست.  همچنین روغن درخت چای می تواند پوست را تحریک کند و باعث ایجاد راش یا خارش پوستی شود. قبل از اینکه چنین درمانی را برای بهبود شرایط تان استفاده کنید با پزشک مشورت نمایید.

 وازلین:

وازلین یکی از موادی است که می تواند شپش را از بین ببرد و آن را بکشد. همانطور که می دانید این ماده روغنی است و  شستن آن از روی سر می تواند کمی دشوار باشد. با اینحال افرادی که شپش شان به درمان مقاومت می کند یا به شامپوهای مخصوص شپش حساسیت دارند می توانند از این گزینه بهره ببرند. شما می توانید وازلین را به صورت آنلاین خریداری کنید یا از داروخانه ها تهیه نمایید.

سس مایونز:

سس مایونز هم می تواند شپش را نرم کند و برداشتن آن از روی سر را راحت تر سازد. برخی از افراد هم بر این باورند که سس مایونز می تواند خارش و تحریک پوست سر که به خاطر شپش رخ داده است را درمان کند.

شاهدی مبنی بر اینکه مایونز می تواند شپش را بکشد یا درمان کند وجود ندارد.  با اینکه درمان های خانگی به احتمال زیاد بی خطر هستند اما استفاده از سس مایونز می تواند ناراحت کننده  باشد.

سایر درمان ها:

متخصصان طب سنتی بر این باورند که طیف وسیعی از محصولات همچون سیر ، روغن کنجد، روغن آویشن می تواند شپش سر را درمان کند. با اینحال شواهد علمی اندکی برای موثر بودن این درمان ها وجود دارد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد سیر می تواند شپش را درمان کند.

آیا درمان های خانگی برای چنین شرایطی کارساز و موثر هستند؟

تحقیقات انجام شده درباره موثر بودن این روش ها برای شپش ادامه دارد. داده های موجود نشان می دهد برخی از درمان های خانگی همچون روغن نارگیل و روغن بادیان رومی می توانند موثر باشند . به طور کلی تحقیقات موجود نشان نمی دهد این درمان ها کارسازند. نگرانی بزرگی که درباره درمان های خانگی وجود دارد این است که ممکن است چنین روش هایی به طور کامل شپش را از بین نبرند.

 چه زمانی باید از درمان های پزشکی استفاده کنیم؟

 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند افرادی که شپش فعال دارند از درمان های پزشکی بهره ببرند. شپش می تواند به سرعت تولید مثل کند و خارش و ناراحتی زیادی برای افراد ایجاد نماید.

 پیشگیری:

افراد می توانند با شستن لباس ها  از شیوع و توسعه شپش پیشگیری کنند. فردی که شپش دارد باید بهداشت فردی اش را هم رعایت کند. اگر شما هم شپش دارید موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

  • از ماشین لباسشویی برای شستن و خشک کردن لباس ها استفاده کنید. شستن در دمای بالای 130 درجه فارنهایت می تواند حشرات را نابود کند.
  • شانه و سایر وسایلی که به مو مربوط است را برای 5 الی 10 دقیقه در آب داغ قرار دهید.
  • از به اشتراک گذاشتن شانه یا برس خود با دیگران خودداری کنید.

خوب همانطور که مشاهده کردید درمان های خانگی زیادی برای شپش وجود دارد. قبل از اینکه بخواهید درمانی را امتحان کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید