درمان واریکوسل در مردان

قلقلی خان

[ad_1]

راه های درمان واریکوسل مردان

لازم نیست حتما واریکوسل را درمان کنیم اما در صورت بروز درد، ناباروری و یا آتروفی بیضه لازم است درمان واریکوسل را شروع کنیم. در حال حاضر توصیه می شود در صورت داشتن مواردی مانند واضح بودن وریدهای واریسی کیسه بیضه، کم شدن تعداد اسپرم و ناباروری دو ساله یا بیشتر و ناباروری غیر قابل توضیح بیمار تحت درمان قرار بگیرد.

درمان واریکوسل در مردان ، انواع عمل جراحی واریکوسل - نوبیدنت

برای جلوگیری و درمان واریکوسل هیچ دارویی وجود ندارد اما برای کاهش درد می توان از مسکن‌ها مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کرد و همچنین داروهای ضد التهابی به کاهش تورم کمک می کنند. امروزه برای درمان واریکوسل پس از جراحی به عنوان یک درمان حمایتی از برخی داروها مانند سیلینیوم، روی، ویتامین C و E و داروهای آپوپنتوکی فیلین، کلومیفن و آمپول‌های HCG به صورت روتین استفاده می کنند.

در صورت نیاز به درمان تنها روش درمانی اصلی جراحی و یا کمک گرفتن از روش‌های غیر جراحی تهاجمی است. هدف از جراحی این است که ورید آسیب دیده را خنثی کند تا جریان خون به وریدهای طبیعی منتقل شود. درمان‌های اضافی مانند واریکوسلکتومی و آمبولیزاسیون واریکوسل ( مسدود نمودن عروق ) در صورت تشدید علایم ممکن است ضروری باشد. در ادامه به هر یک از انواع روش های جراحی واریکوسل جهت درمان می‌پردازیم.

درمان واریکوسل با جراحی واریکوسلکتومی

درمان واریکوسل در مردان ، عمل جراحی واریکوسلکتومی - نوبیدنت

واریکوسلکتومی جراحی یک روزه‌ای است که در بیمارستان انجام می‌شود. جراحی باز واریکوسل از طریق یک برش یک اینچی در زیر شکم و در بالای بیضه انجام می‌شود. جراح ممکن است از یک ذره‌بین یا عامل میکروسکوپی نیز برای دیدن رگ‌های کوچک استفاده کند. جراحی باز میکروسکوپی یا به عبارتی روش میکروسرجری بالاترین میزان مؤفقیت را در مقایسه با سایر روش‌های جراحی دارد.

یک متخصص ارولوژی از طریق شکم یا لگن، رگ‌های غیر طبیعی را قطع و سپس مسدود می‌کند. بنابراین خون می‌تواند در اطراف رگ‌های غیر طبیعی و از طری عروق سالم جریان پیدا کند. برای انجام این جراحی لازم است تا بیمار بعضی از انواع داروهای خفیف بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی را دریافت کند. بیمار می‌تواند بیمارستان را در همان روز عمل جراحی ترک کند. برای کاهش تورم به مدت ۲۴ ساعت پس از عمل باید بر روی محل یخ گذاشت.

درمان واریکوسل با جراحی لاپاروسکوپ

درمان جراحی لاپاروسکوپ واریکوسل ، واریکوسل در مردان - نوبیدنت

عملیات بالا همچنین می تواند به صورت یک روش لاپاروسکوپی (از طریق برش های کوچک با یک دوربین) و از طریق سه برش کوچک در شکم برای عبور لوله‌ها انجام شود. جراحی لاپاروسکوپی از طریق لوله‌های نازک که از طریق یک برش کوچک به بدن وارد می‌شود، انجام می‌گردد. ابتدا درون بدن با گاز برای دید بهتر پر شده و سپس جراح از یک دوربین مخصوص قرار گرفته انتهای لوله دستگاه برای دیدن داخل بدن استفاده می‌کند. جراحی لاپاروسکوپی نیز تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود.

بهبودی پس از جراحی سریع است و درد ناشی از آن در اغلب موارد خفیف است. بیمار باید ۱۰ الی ۱۴ روز ورزش نکند. پس از دو هفته می‌تواند فعالیت‌های شدیدتر مانند تمرینات ورزشی را دوباره ادامه دهد. در اغلب موارد بیمار می‌تواند ۱ یا ۲ روز بعد از عمل به کار و فعالیت روزمره خود بازگردد. پس از جراحی، ویزیت‌های پیگیری برای بررسی مشکلات باروری و تجزیه اسپرم لازم است. سه الی چهار ماه بعد اسپرم جدید تولید می‌شود. معمولاً ۳۰ الی ۶۰ درصد موارد بدون نیاز به درمان کمک باروری، باروری خود را باز می‌یابند.

درمان واریکوسل با جراحی آمبولیزاسیون

درمان جراحی لاپاروسکوپ واریکوسل - واریکوسل در مردان - نوبیدنت

آمبولیزاسیون واریکوسل جایگزین جراحی واریکوسل است. آمبولیسازی واریکوسل یک روش روزمره تهاجمی است. برای انجام این روش ابتدا یک لوله تو خالی کوچک به نام کاتتر کوچک به ورید کشاله‌ی ران یا گردن وارد می‌شود. سپس لوله را با استفاده از تصاویر اشعه ایکس به واریکوسل هدایت می‌کند. سپس کویل یا مواد شیمیایی از طریق لوله به واریکوسل منتقل می‌شود تا از عبور خون از رگ‌های غیر طبیعی جلوگیری کند و آن را به رگ‌های نرمال می‌فرستد. این روش اغلب با بیهوشی عمومی انجام می شود و اغلب چند ساعت طول می‌کشد.

لازم است تا یک بسته یخ در این منطقه نگه داشته شود تا تورم را کاهش دهد. این روش همچنین بدون اقامت شبانه در بیمارستان انجام می‌شود. به دلیل استفاده از برش بسیار کوچک‌تر از عمل جراحی، بیمار سریع‌تر بهبود می‌یابد. عمل جراحی کمک می‌کند تا تعداد اسپرم افزایش یابد. با این حال، باروری را بهبود نخواهد داد. در اغلب موارد، اتساع بیضه بهبود نمی‌یابد مگر اینکه عمل جراحی در اوایل نوجوانی انجام شود.

درمان واریکوسل با جراحی رتروپریتوئن

این روش درمانی مانند درمان واریکوسل با جراحی واریکوسلکتومی است با این تفاوت که برش در قسمت بالاتری صورت می گیرد.

این پست را به اشتراک بگذارید

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید