علائم بارداری زنان برای تشخیص حاملگی

قلقلی خان

[ad_1]

علائم بارداری زنان کدامند؟

هنگامی که زوجین تصمیم می گیرند تا بچه دار شوند، قطعا تمام شرایط را برای بچه دار شدن آماده می کنند. زنان بعد از فراهم کردن شرایط به دنبال این هستند که ببینند آیا باردار شده اند یا خیر. با باردار شدن یک زن، تغییرات فراوانی در او ایجاد می شود که این تغییرات می تواند هم جسمی و هم روحی باشد اما این تغییرات در تمام زنان یکسان نیست و شدت و ضعف دارند و یا حتی ممکن است بعضی تغییرات در زنان ایجاد نشود. در ادامه به تعدادی از علائم بارداری زنان اشاره خواهیم کرد. همیشه با وجود این علائم به بارداری خود شک کنید حتی اگر از روش ضد بارداری استفاده می کنید.

احساس درد سینه

احساس درد سینه از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

یکی از شایع ترین علائم بارداری زنان ، احساس درد روی سینه و نوک سینه هاست که در سه هفته اول بارداری خود را به وضوح نشان می دهد. می توان گفت این درد تقریبا شبیه درد قبل از پریودی روی سینه ها می باشد اما کمی بیشتر. درد روی سینه پس از تمام شدن سه ماه اول بارداری رفته رفته کاهش پیدا می کند زیرا بدن خودش را با میزان هورمون ها تطبیق می دهد.

گرفتگی عضلات بدن

گرفتگی عضلات از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

یکی از علائم بارداری زنان می تواند گرفتکی عضلات باشد. در ابتدای بارداری، گرفتگی و درد عضلات زیر شکم بسیار شایع است و همچنین لکه بینی کم به رنگ صورتی دیده می شود.

بیزاری از غذا و داشتن حالت تهوع

بیزاری از غذا و داشتن حالت تهوع از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

اگر تازه باردار شده باشید، بعید نیست از بوی قرمه سبزی یا قهوه حالتان بد شود و برخی از رایحه ها منجر به حالت تهوع شما بشوند. با اینکه به طور صددرصد تایید نشده است، اما این روند احتمالا عوارض افزایش هورمون استروژن در بدن است. ممکن است در این دوران متوجه شوید دیگر به غذاهایی که تاکنون عاشق آنها بوده اید، علاقه ای ندارید. تهوعبرخی از زنان یک ماه پس از باردار شدن دچار حالت تهوع های صبحگاهی می شوند. برخی دیگر نیز یک یا دو هفته زودتر این اتفاق رخ می دهد.

البته این حالت مختص صبح نیست. حالت تهوع به همراه و یابدون استفراع می تواند در هر ساعتی از روز اتفاق بیفتد. حدود نصف زنان باردار که دچار تهوع می شوند پس از قدم گذاشتن به سه ماهه دوم، کاملا خوب می شوند. البته گاهی ممکن است تا ماه چهارم نیز ادامه داشته باشد.

تغییر در حالات روحی

تغییر در حالات روحی از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

بسیار نرمال و طبیعی است که تعادل احساسی نداشته باشید و خیلی زود تغییر حالت دهید. دلیل آن تغییر هورمون های بدن و تاثیر آنها روی سیستم عصبی است. هر فردی واکنش متفاوتی به این موضوع دارد. برخی از زنان باردار دچار افزیش احساسات – خوب یا بد – می شوند و برخی دیگر افسرده یا مضطرب می شوند.

ادرار مکرر

ادرار مکرر از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

تغییرات هورمونی ایجاد شده باعث می شوند تا جریان خون در ناحیه کلیه افزایش پیدا کند. این مساله باعث می شود تا مثانه خیلی سریع پر شود و شما مجبور هستید خیلی زود به زود دستشویی بروید. این نشانه از اوایل هفته ششم در سه ماهه نخست آغاز می شود. تکرر ادرار در طول بارداری ادامه خواهد داشت و بعد از ۳ ماهگی بتدریج بهبود می یابد.

احساس خستگی

احساس خستگی از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

احتمال دارد به دلیل افزایش پی در پی هورمون پروژسترون باشد که روی خواب زنان باردار تاثیر می گذارد. البته حالت تهوع های صبحگاهی و تکرر ادرار در طول شب نیز در خستگی و بی حالی بی تاثیر نیستند. پس از ورود به سه ماه دوم، کمتر احساس خستگی خواهید داشت. البته این حس دوباره در انتهای بارداری به سراغ شما خواهد آمد زیرا مدام در حال حمل وزن بیشتر از خود هستید و شب ها نیز راحت نمی خوابید

داشتن یبوست

داشتن یبوست از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در بارداری که عملکرد سیستم گوارش را کند می کند، یبوست در بارداری امری رایج است. برای کاهش این عارضه، آب زیاد مصرف کنید، ورزش کنید و از مواد غذایی فیبردار استفاده نمایید.

داشتن سرگیجه

داشتن سرگیجه از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

حالت سرگیجه و ضعف کردن به دلیل باز شدن عروق، کاهش فشار خون و کاهش قند خون، از دیگر علائم بارداری زنان می باشد که در بانوان باردار مشاهده می شود.

توقف عادت ماهانه

برای آن دسته از خانم هایی که قاعدگی مرتب دارند توقف عادت ماهانه می تواند نشانه خوبی باشد . امااگر قاعدگی منظمی ندارید با مشاهده نشانه های دیگر همچون تکر ادرار، حالت تهوع، سفت و دردناک شدن سینه ها و … می توانید احتمال دهید که باردار هستیددر این شرایط سریعاً به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش های مختلف از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

تشخیص بارداری با آزمایش

تشخیص بارداری با آزمایش از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

از طریق آزمایش خون و آزمایش ادرار ، مثبت یا منفی بودن حاملگی مشخص می شود .هر دو قسمت از طریق اندازه گیری هورمون گنادوتروپین انجام می شود . میزان این هورمون در آزمایش خون از روز ۸ تا ۱۰ و در آزمایش ادرار از ۲۱ تا ۲۸ حاملگی قابل تشخیص است . گاهی اوقات ممکن است با وجود حامله بودن جواب آزمایش منفی باشد . در این حالت چنانچه علایم ذکر شده بالا را داشتید بعد از یک هفته مجدداً آزمایش را تکرار کنید.

افزایش دمای بدن

افزایش دمای بدن از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

هنگامی که دمای بدن شما هنگام صبح و پیش از بلند شدن از جا و خوردن غذا، خیلی بالاست و این مساله تا ۳ هفته همچنان ادامه داشت، احتمالا باردار هستید.

تست بارداری خانگی

تست بارداری خانگی از علائم بارداری زنان - نوبیدنت

همه تبلیغاتی که شرکت های تولید کننده این تست ها ارائه می کنند، اما هیچ کدام از آنها تا یک هفته پس از عقب افتادن پریود، دقیق و قابل اعتماد نیستند. بنابراین، اگر پیش از این تاریخ تست کردید و جواب منفی بود، حتما چند روز بعد نیز این تست را تکرار کنید. این را در نظر داشته باشید، جنین پیش از آنکه شما متوجه شوید باردار هستید رشد می کند و هنگامی که شک دارید، باید حتما مراقب سلامتی خود باشید.

این پست را به اشتراک بگذارید

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید