نعوظ صبحگاهی چیست؟ علت رخ دادن آن

نعوظ صبحگاهی چیست؟ علت رخ دادن آن

[ad_1]

نعوظ صبحگاهی و علت رخ دادن آن هنگام خواب چیست؟

نعوظ صبحگاهی به معنای تورم شبانه آلت مردانه یا نعوظ در هنگام خواب و یا بیدار شدن آلت تناسلی است. کسانی که از مشکل اختلال نعوظ رنج نمی برند، به طور کاملاً طبیعی، راست شدن آلت تناسلی را ۳ تا ۵ مرتبه در هنگام خواب تجربه می کنند.

نعوظ صبحگاهی چیست علت نعوظ صبحگاهی در مردان -- نوبیدنت

نعوظ صبحگاهی حتی در جنین هم برای فرزند رخ می دهد و طی عمر وی ادامه دارد. البته باید بدانید که آقایان در چنین اتفاقاتی تنها نیستند و خانم‌ها هم پدیده مشابهی به اسم نعوظ کلیتوریس (چوچوله) و یا تجمع خون در واژن را حین خواب تجربه می کنند اما متوجه آن نمی شوند. همچنین غیر از انسان‌ها بسیاری از پستانداران وجود دارند که نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند.

پس در نتیجه راست شدن آلت تناسلی حین خواب و هنگام صبح، یک اتفاق خیلی طبیعی در تمام مردان است که در تمام مراحل زندگی و از دوران بلوغ جنسی آنها اتفاق می افتد و نباید نگرانش بود.

علت نعوظ صبحگاهی در مردان

نعوظ صبحگاهی چیست؟ علت نعوظ صبحگاهی در مردان -- نوبیدنت

با اینکه تئوری‌های مختلفی برای توضیح نعوظ صبحگاهی طی سال‌های اخیر ارائه شده است، دلایل اصلی آن همچنان مبهم است. نعوظ هنگام صبح همانند نعوظ کلیتوریس در ارتباط باخواب‌هاییست که با حرکت سریع چشم و پلک (اصطلاحا REM یا Rapid Eye Movement) همراه است. یک ایده اینست که طی این نوع خواب‌ها، سلول‌هایی از مغز که مرتبط با کنترل ماهیچه‌های آلت هستند، اصطلاحاً خاموش می‌شوند. بنابراین وقتی فعالیت آنها طی خواب کند می‌شود، واکنشهای تستسترون در بدن موجب نعوظ می‌شود.

همچنین این ادعا بیان شده است که راست شدن آلت تناسلی هنگام صبح در ارتباط با آزاد شدن اکسید نیتروژن است. اکسید نیتروژن توسط سلول‌هایی در رگ‌های خونی ترشح می شود که به روان شدن خون و در نتیجه راحتی عضلات کمک می کند و همین روان شدن خوب باعث ضخیم‌تر شدن رگ‌ها و درنتیجه افزایش جریان خون به آلت می‌شود که نهایتاً منجر به راست شدن کامل آلت تناسلی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: نعوظ چیست و چگونه رخ می دهد؟

علت نعوظ در خواب

نعوظ صبحگاهی با خواب دیدن مردان - نوبیدنت

آنچه که در طول شب اتفاق می‌افتد یک سری تغییرات عصبی و هورمونی است که در چرخه خواب برای بدن ایجاد می‌شود. این تغییرات باعث نعوظ صبحگاهی آلت تناسلی مردان می‌شود که مستقل و جدای از خواب‌ها و رویاهای شبانه است. محققان دریافتند که مردان هر شب حدود پنج بار نعوظ دارند که به چرخه خواب رویابینی‌شان مربوط است. بنابراین نعوظ یا راست شدن آلت مرد مختص صبح نبوده و در نیمه شب و خواب نیز رخ می‌دهد.

خواب انسان در مراحل مختلفی اتفاق می‌افتد و کامل می‌شود خواب سطحی به مرور به خواب عمیق تبدیل می‌شود که در واقع از خواب سبک تا مرحله حرکت سریع و سطحی چشم معروف به REM یا خواب و رویای عمیق پیش می‌رود.

در طول خواب مغز ما به صورت آهسته مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده‌های عصبی در بدن ترشح می‌کند. توسط این روش مغز عملکرد بدن را به طور اتوماتیک کنترل می‌کند. همچنین مانع از آن می‌شود که در هنگام خواب دیدن به رفتارهای ناخودآگاه خود دست به عمل بزنیم. یکی از این انتقال دهنده‌های عصبی نوراپینفرین (norepinephrine) است که نقش مهمی در محدود کردن جریان خون دارد. در طول خواب یا REM که نوراپینفرین کمتر فعال می‌شود باعث می‌شود رگهای خونی باز شود و گردش خون جریان بیشتری می‌یابد که از جمله در آلت تناسلی گردش خون بیشتر می‌شود.

تست نعوظ در خواب

آقایانی که حس می کنند نعوظ در خواب ندارند می توانند با یک تست ساده متوجه آن شوند.

برای مشخص کردن این مسئله که مطمئن شوید سیستم بدنی شما حالت نرمال داشته و کلیه عصب ها، ماهیچه ها و رگ هایی که در این زمینه کاربرد دارند درست کار می کنند می توانید به سادگی با چسباندن یک برچسب بر بدنه آلت تناسلی به خواب روید. پس از بیدار شدن در روز اگر برچسب سرجایش نباشد به این معنا است که در شب دچار تحریکات شده اید و کاملا سالم هستید.

فواید نعوظ صبحگاهی برای آلت مرد

فواید نعوظ صبحگاهی - نوبیدنت

نعوظ صبحگاهی باعث می‌شود که پوست بزرگ شونده آلت، کشیده شود که در نتیجه رسیدن اکسیژن به آن را تسهیل می‌کند. رسیدن اکسیژن به پوست، منجر به شادابی و جلوگیری از فساد آن می‌شود. این در حالی است که نرسیدن اکسیژن کافی به پوست یکی از دلایل نارسایی نغوظ در مردان است.

مطلب پیشنهادی: اختلال نعوظ در مردان چیست؟

نعوظ صبحگاهی آلت تناسلی نشانه چیست؟

نعوظ صبحگاهی نشانه چیست؟ - نوبیدنت

معمولاً بین ساعت ۷ تا ۹ میزان دو هورمون تستوسترون و کورتیزول افزایش می‌یابد. فعالیت همزمان این دو هورمون نشانه‌ای واضح دارد که همان نعوظ است. این موضوع هیچ ارتباطی به تمایلات جنسی ندارد مگر اینکه فردی بخواهد از آن در این جهت استفاده کند. در هر حال آگاهی از عملکرد دستگاه تناسلی علاوه بر کمک به انجام یک رابطه جنسی موفقیت آمیز و رسیدن به ارگاسم می‌تواند از سالم بودن این اعضا و تمامی موارد مرتبط با آن خبر دهد.

نعوظ صبحگاهی آلت تناسلی مردان همانطور که در بالا هم گفته شد فواید بیشماری دارد که یکی از انها رسیدن خون بیشتر به آلت تناسلی است برای اینکه دچار شکستگی آلت در هنگام نعوظ صبحگاهی آلت تناسلی نشوید بهتر است شب ها لباس زیر نپوشید.

فیلم در رابطه با نعوظ صبحگاهی

این پست را به اشتراک بگذارید

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید