گیاهانی که به درد مفاصل کمک می کنند

گیاهانی که به درد مفاصل کمک می کنند

[ad_1]

آرتریت یکی از شرایط پزشکی است که با التهاب، درد و سفتی مفاصل  شناخته می شود. گیاهان و سایر درمان های طبیعی می توانند به کاهش درد مفاصل کمک کنند. درمان های پزشکی، تمرینات منظم و استفاده درست از مواد مغذی هم می تواند به فرد کمک کند نشانه های آرتریت را مدیریت نماید.بر اساس گفته های متخصصان این شرایط بیش از 50 میلیون بزرگسال و 300000 کودک را در ایالت متحده آمریکا درگیر خود کرده است. داروهای طبیعی همچون گیاهان و مکمل ها می توانند درمان امن تر و موثرتری در اختیار افراد قرار دهند و عوارض جانبی اندکی در پی داشته باشند.  با اینحال تحقیق بر روی درمان های خانگی زیاد نیست. مطالعات علمی اغلب از مدل های حیوانی یا سلول ها برای تست ترکیبات گیاهی استفاده می کنند.  با وجود همه مواردی که گفتیم تحقیقاتی هم هست که نشان می دهد درمان های گیاهی می تواند نتایج امیدوارکننده ای در پی داشته باشد. در این مقاله سعی می کنیم برخی از گیاهانی که به کاهش درد مفاصل در آرتریت کمک می کند را با هم مرور کنیم.

 روغن گل گاوزبان:

دانه های گل گاوزبان دربرگیرنده مقادیر زیادی از اسید چرب امگا 6 به نام GLA هستند. این ماده همچنین شامل لینولنیک اسید هم هست که پیش ساز GLA محسوب می شود.  زمانی که بدن آن را متابولیزه می کند، GLA به پیش ساز پروستاگلاندین تبدیل می شود که به تنظیم پاسخ ایمنی بدن کمک می کند.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2011 نشان می دهد  روغن هایی که حاوی GLA هستند می توانند روغن های امیدوارکننده ای باشند و درد را تسکین ببخشند و عملکرد بدن در افرادی که با آرتریت روماتوئید دست و پنجه نرم می کنند را بهتر کنند.با اینحال غلظت بالای GLA هم می تواند اثر سمی بر روی سلول ها داشته باشد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2013 اثر روغن گل گاوزبان  و GLA را بر روی ساختار سلول ها بررسی کرده است. یافته ها نشان می دهد استفاده از روغن دانه گل گاوزبان به جای GLA بهتر است چون از DNA محافظت می کند.

 زردچوبه:

همانطور که می دانید زردچوبه یک ادویه زردرنگ و گیاه درمانی است که ریشه در هند دارد. این ماده در برگیرنده ترکیب قدرتمندی است که کورکومین نام دارد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد کورکومین می تواند التهاب مزمن ناشی از آرتریت روماتوئید را درمان کند.  با اینحال بدن نمی تواند مقادیر زیادی از این ماده را جذب کند و به همین خاطر این ماده کاربرد درمانی محدودی خواهد داشت. ترکیبی به نام piperine که در فلفل سیاه یافت می شود هم می تواند التهاب را کاهش دهد و جذب کورکومین را بهتر نماید.

 گیاه پنجه گربه:

گیاه پنجه گربه یکی از گیاهان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است . این گیاه نیز می تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود ببخشد و  التهاب را کاهش دهد. با اینحال آزمایش های بالینی با کیفیتی در این باره وجود ندارد. یکی از آزمایش های بالینی اثر ضد التهابی گیاه پنجه گربه  را در میان 40 مورد از افرادی که آرتریت داشتند بررسی کرده است. این مطالعه نشان می دهد مصرف عصاره این گیاه برای24 هفته درد مفاصل را کاهش داده است.  همچنین یکی از مطالعات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد این گیاه بر روی فعالیت آنزیم های مرتبط با آرتریت اثر می گذارد. در سال 2019 نیز مطالعه ای بر روی این گیاه انجام شده است . این مطالعه نشان می دهد اگرچه گیاه پنجه گربه امن است اما خاصیت ضد التهابی ندارد. اگر این گیاه در مقادیر اندک مصرف شود امن خواهد بود. با اینحال تحقیقات نشان می دهد زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند.

 اکالیپتوس:

روغنی که از برگ های اکالیپتوس به دست می آید می تواند خاصیت آنتی باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی داشته باشد. فلاونوئیدهای موجود در این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی هم دارد و به کاهش درد و التهاب کمک می کند.  یکی از مطالعات انجام شده در سال 2016 نشان می دهد  عصاره برگ های اکالیپتوس به طور قابل توجهی سطح دو آنزیم التهابی را کاهش داده است.  شما میتوانید عصاره اکالیپتوس را به صورت روغن ضروری از عطاری ها یا فروشگاه های آنلاین خریداری کنید. سپس آن را به حمام گرمتان بیفزایید یا استشمام کنید.

افرادی که حساسیت دارند باید به هنگام استفاده از این گیاه مراقب باشند.

 کندر:

کندر نیز می تواند خواص خوبی برای افراد داشته باشد. این گیاه بوی قوی دارد و به همین خاطر در صنعت عطرسازی و تولید روغن های ضروری از آن استفاده می شود.افرادی که از التهاب مزمن رنج می برند هم می توانند از این گیاه استفاده کنند. بر اساس گفته متخصصان ترکیبات فعال موجود در این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند نشانه های آرتریت را تسکین ببخشد. یکی از مقالا سال 2016 هم نشان می دهد استفاده از کندر برای درمان و مدیریت نشانه های آرتریت مفید است. نویسندگان این مقاله تاکید می کنند که اگرچه کندر درمان آتریت نیست اما 60 الی 70 درصد افراد بعد از مصرف درد و نشانه هایشان بهبود می یابد.

 آلوئه ورا:

آلوئه ورا یکی از گیاهان محبوبی است که مزایای زیادی برای بدن دارد. این ماده می تواند زخم را درمان کند و در محصولات پوستی به خاطر خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابیش به کار رود.  ترکیباتی که در آلوئه ورا یافت می شود می تواند رادیکال های ازاد را از بدن حذف کند. این موضوع باعث کاهش التهاب می شود و درد بدن را کاهش می دهد.

خلاصه:

همانطور که بیان کردیم آرتریت بیماری  التهابی مزمنی است که می تواند به درد، تورم و سفتی در مفاصل منجر شود.

اگرچه افراد می توانند با درمان های پزشکی، تمرینات ورزشی و تغذیه درست این شرایط را مدیریت کنند اما گیاهان هم در مدیریت چنین بیماری نقش تکمیلی دارند.  تحقیقات انجام شده نتایج امیدوارکننده ای دارد اما هنوز شاهد علمی زیادی برای تایید اثربخشی کامل این گیاهان و درمان های خانگی وجود ندارد. قبل از مصرف هر مکمل جدید یا درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

مجله پزشکی نوبیدنت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید